Proces

                   

Na wykonanie zadania w projekcie masz pięć tygodni. Będziesz pracował w domu i w szkole. Wspólnie z kolegami i koleżankami z 4-osobowego zespołu ustal podział ról w projekcie, ponieważ każda osoba będzie pełniła inną rolę w grupie. Zastanów się, która rola najlepiej pasuje do Twojej osoby. Te role to: 
  • Redaktor - odpowiadać będzie za ogólny przebieg pracy oraz kontakt z nauczycielem. Jego głównym zadaniem będzie umiejętne połączenie wszystkich elementów w całość. Końcowym efektem jego pracy będzie przedstawienie przewodnika klasie. Będzie wspomagał pracę pozostałych członków zespołu.

  • Badacz - przygotowuje trasę oraz wskazuje ciekawe miejsca, zbiera ogólne wiadomości na temat zwiedzanych miejsc.
  • Fotograf - wyszukuje zdjęcia oraz przygotowuje opisy wskazanych miejsc.
  • Grafik - przygotuje fragmenty map oraz plany zwiedzanych zabytków.

Czas pracy został podzielony na osiem etapów. Po każdym etapie wspólnie z członkami zespołu zredagujesz kolejne strony przewodnika turystycznego. Pamiętaj, że każde zadanie wykonujesz zgodnie z w/w podziałem ról. Etapy Twojej pracy są następujące:


I etap - zajęcia organizacyjne
praca w szkole: 2 godz.
Zapoznajesz się z projektem, omawiasz go z koleżankami i kolegami z zespołu,prowadzisz z nimi dyskusję, wybierasz sobie rolę jaką będziesz pełnił/a w tym projekcie. Dowiesz się w jaki sposób Twoja praca będzie oceniona.


II etap
praca w szkole: 2 godz.
Aby prawidłowo wykonać swoje zadanie musisz poserfować po internecie i znaleźć przykładowe przewodniki turystyczne, omówić je z członkami  zespołu. Pomoże to Wam wykonać przewodnik, którego pozazdrości Wam niejedno biuro turystyczne oraz taki, który pomoże młodemu mężczyźnie w realizacji jego marzeń.

III etap
praca w domu, czas realizacji zadania: 1 tydzień
Twoim zadaniem jest korzystając z Internetu zebrać jak najwięcej materiałów (zgodnie z przydzieloną rolą) dotyczących Gdyni, szczególną uwagę zwróć na: port, oceanarium oraz ważniejsze miejsca tego miasta. Zebrane materiały zapisz na dysku wirtualnym.
praca w szkole, czas realizacji zadania: 2 godz.
Razem z członkami zespołu podziel się pozyskaną wiedzą i materiałami. Przedyskutuj, które materiały zostaną umieszczone na stronach przewodnika. Pracując w zespole zredaguj pierwsze strony przewodnika. Pamiętaj, ze Twoja praca będzie oceniania (patrz zakładka Ewaluacja). 

IV etap 
praca w domu, czas realizacji zadania: 1 tydzień
Twoim kolejnym zadaniem jest wyszukiwanie w internecie materiałów na temat Sopotu. Tu szczególną uwagę zwróć na drewniane molo najdłuższe w Europie oraz Monciak - najsłynniejszy deptak w kraju. 
praca w szkole, czas realizacji zadania: 2 godz.
Redagujesz ze swoim zespołem kolejne strony przewodnika turystycznego. Wcześniej omów z nimi wspólnie zebrane materiały. Wybierz te, które Twoim zdaniem wzbudzą zainteresowanie u potencjalnego czytelnika.  

V etap 
praca w domu, czas realizacji zadania: 1 tydzień
Następny tydzień poświęcisz na gromadzenie materiałów na temat pięknego miasta jakim jest Gdańsk. Starówka skrywa wiele tajemnic, którym warto poświęcić więcej uwagi. Zrób to. Nie zapomnij o innych atrakcjach Gdańska.
praca w szkole, czas realizacji zadania: 2 godz.
Wykonujesz dalszą część przewodnika turystycznego. Tak jak w poprzednich etapach konsultujesz to ze swoim kolektywem. Wybierasz za jego zgodą najciekawsze materiały i zapisujesz to na dysku wirtualnym.

VI etap
praca w domu, czas realizacji zadania: 1 tydzień
Przez kolejny  tydzień zbierasz informacje i zdjęcia dotyczące Słowińskiego Parku Narodowego. Ciekawić Ciebie będzie usytuowanie, charakterystyka wydm, świat roślinny i zwierzęcy.
praca w szkole, czas realizacji zadania: 2 godz.
Twój przewodnik turystyczny zyska kolejne ciekawe strony dzięki Twoim poszukiwaniom. Wystarczy posegregować kolejne materiały, wybrać najciekawsze i umieścić je na dysku. 

VII etap
praca w domu, czas realizacji zadania: 1 tydzień
W tym etapie koncentrujesz uwagę na półwyspie helskim oraz fokarium. Miłośnicy historii będą mieli ucztę poznając tradycje walk we wrześniu 1939 roku. Natomiast życie i zwyczaje fok zainteresują nawet najmłodszych czytelników Twojego przewodnika turystycznego. 
praca w szkole, czas realizacji zadania: 2 godz.
To już ostatnie strony Twojego przewodnika. Zadbaj o to by były równie ciekawe jak poprzednie. Wyselekcjonuj  wraz  z członkami zespołu potrzebne, najciekawsze materiały i stwórz dalszą część przewodnika turystycznego.

VIII etap
praca w szkole, czas realizacji zadania: 2 godz.
Zostało tylko finalna weryfikacja materiału, ewentualne poprawki tekstu i drukowanie przewodnika. Temu służy ostatni etap. Wymaga on zgodnej współpracy zespołu. Twój przewodnik turystyczny będzie gotowy. Rozdasz go swoim koleżankom i kolegom z klasy. Będzie bardzo przydatny podczas trwania wycieczki klasowej, na którą wyjeżdżasz 21 maja.